Neden Termostatik Radyatör Vanası Kullanmalıyız?
Termostatik radyatör vanasının özelliği termostat görevi görmesidir. Termostatik radyatör vanası evinizin içindeki ısıyı dengelemeniz açısından önemlidir. Bu sayede ısınma daha ekonomik ve konforlu olur.
Örnek vermek gerekirse 3+1 bir evde;
 
Mutfakta ev hanımlarının çok vakit geçirdiği bir alan olduğundan burada ısı kazanımı fazladır. Pişirilen yemeklerden çıkan buharın ve evi ısıtan kombinin genellikle burada olduğunu düşünürsek, burada 20 dereceye ayarlanmış bir termostatik vana olduğu zaman bu odada 20 derece sıcaklığı olduğu zaman radyatöre sıcak su girişi sağlanmayacak ve kombiniz daha az enerji tüketecektir. Pişirilen yemeklerin çıkardığı su buharı mutfağı ısıtmaya yardımcı olacaktır. 
 
Mutfak örneğinde verdiğimiz gibi bu durum banyoda da aynı şekildedir. Duş alındığında içerideki su buharı banyonun ısı ihtiyacını en az 2 saat karşılayacaktır. Bu şekilde yine radyatörlere fazladan su girişi olmayacak ve tasarruf edilmiş olacaktır.
 
Evin diğer odalarında da istenilen sıcaklık ayarı yapıldığında o sıcaklığa gelinidiği zaman radyatörleri kapatıcaktır. Özellikle güney cephede olan evler, gündüzlerin güneşinde yardımı ile bir kaç derece daha sıcak olacağından termostatik vana radyatörü kapatarak gereksiz yere yakıt harcanmasını önleyecektir.
 
Sonuç olarak termostatik vana sayesinde yakıt tasarrufu yapmış olucak ve bu şekilde kombinizin yıpranma olasılığı azalıcak ve ömrü uzun olucaktır.
 
Bu site, IdeaSoft® - Akıllı E-ticaret Paketleri ile hazırlanmıştır.